Baranki, jajka i zające

Wielkanoc to najważniejsze i najradośniejsze święto w tradycji chrześcijańskiej i jak każde uroczyste wydarzenie związane jest z nieodłączną, specyficzną dla siebie, tradycyjną formą celebracji. Tak jak w przypadku Bożego Narodzenia, tak i z okazji tego święta pojawiły się ludowe zwyczaje, obrzędy i symbole.

Przebudzenie z zimowego snu

Święto Wielkiej Nocy to czas radości dla wszystkich wiernych. Termin przypadającego na początku wiosny święta głoszącego zwycięstwo życia nad śmiercią nie jest oczywiście przypadkowy. Wiosna to czas, w którym świat budzi się z zimowego snu i ożywa po długim, mroźnym oczekiwaniu. Nic więc dziwnego, że w tradycji zachowały się wyraźne do tego naturalnego cyklu nawiązania. Oczywiście, ich genezy nie należy upatrywać tylko w ludowych obyczajach. Tak bardzo popularny baranek, będący, obok zajączków i kurczaczków, ucieleśnieniem symboliki tego święta, symbolizuje osobę Jezusa Chrystusa w Biblii wielokrotnie.

Polowanie na zająca, jajko i baranki wielkanocne

Najbardziej popularnymi symbolami są obecne na każdym świątecznym stole baranki wielkanocne https://www.meritohurt.pl/figurki/baranki-wielkanocne.html, które obok poszukiwania zająca i jajek, będących elementem wyrastającym z wczesnej tradycji obchodu tych świąt, stanowią nierozerwalną całość z obrazem Zmartwychwstania. Radosne postacie zwierzątek, wykonane z różnych, często jadalnych produktów, można dostrzec w koszykach ze święconką już w Wielką Sobotę. Dostępne w rozmaitych formach i kolorach cukrowe figurki dodają świętu Wielkiej Nocy niezaprzeczalnie radosnego, może nawet nieco beztroskiego rysu.