Co warto wiedzieć o naczyniach liturgicznych?

Należy mieć świadomość, że naczynia liturgiczne są wykorzystywanie nie tylko i wyłącznie w trakcie mszy świętej, ale również nabożeństw. Warto również wiedzieć, że wspomniane przedmioty mogą także służyć do przechowywania hostii czy wina.

Co warto wiedzieć o naczyniach liturgicznych?

Naczynia liturgiczne przeważnie mają bardzo istotne znaczenie. Godny uwagi jest fakt, że niezwykłe materiały, z których zostały wykonane, a także symbolika sprawiają, że omawiane naczynia zdecydowanie wyróżniają się od innych naczyń używanych w kościele.

Jakie możemy wyróżnić naczynia liturgiczne?

Jednym z najbardziej istotnych naczyń wykorzystywanych w trakcie mszy świętej jest kielich liturgiczny. Warto wiedzieć, że to właśnie w nim dochodzi do przemiany wina w krew pańską. Należy zdawać sobie sprawę, że wspomniane naczynie znajduje się w kościołach już od okresu wczesnochrześcijańskiego.

Kolejnym bardzo ważnym naczyniem liturgicznym jest patena. Kształtem może bardzo przypominać talerzyk. Godny uwagi jest również fakt, że może występować także w głębokiej wersji. Nie wszyscy mają świadomość, że patena obok kielicha jest najważniejszym naczyniem liturgicznym.

Z kolei do monstrancji wstawiana jest hostia w trakcie adoracji Najświętszego Sakramentu. W zdecydowanej większości przypadków spotykane są wspomniane monstrancje na duże hostie. Można również bez żadnego problemu zaopatrzyć się w małe monstrancje.