Co warto wiedzieć o spowiedzi przedślubnej?

Przed zawarciem związku małżeńskiego w obrządku katolickim, para zobowiązana jest do odbycia spowiedzi przedślubnej. Jak dokładnie wygląda i ile razy należy wyspowiadać się przed ślubem?

Spowiedź przedślubna – jedna czy dwie?

Kwestia tego, ile razy należy przystąpić do spowiedzi przedślubnej, nie została do końca uregulowana. Ksiądz, podczas spisywania protokołu z pewnością poinformuje młodą parę, ile razy będzie musiała się wyspowiadać, zanim pójdzie do ołtarza. Niemniej jednak praktykowane są dwa rozwiązania: albo spowiedź przedślubna odbywa się dwukrotnie albo tylko jeden raz. Pierwsza sytuacja ma miejsce, gdy para młoda nie mieszka razem przed ślubem. Wtedy też pierwsza spowiedź odbywa się na około 2-3 miesiące przed planowaną datą uroczystości, druga zaś dzień lub dwa przed ślubem – szerzej o tym na portalu zank you. Jeśli jednak para zamieszkuje razem przez zawarciem związku małżeńskiego, to przystąpi ona do spowiedzi przedślubnej tylko raz, zwykle dzień przed ślubem. Ważne, aby w czasie korzystania z sakramentu pokuty pozostawać w osobnych mieszkaniach. Najczęściej para młoda na ten czas wraca do domu rodzinnego.

Jak wygląda spowiedź przedślubna?

Spowiedź przedślubna w rzeczywistości niewiele różni się od tej, którą odbywa się w normalnych warunkach. Należy bowiem wykonać rachunek sumienia, żałować za popełnione grzechy oraz wyznać swoje winy w konfesjonale. Niemniej jednak warto wspomnieć, że przystępuje się do spowiedzi przed ślubem. Ksiądz może chcieć doprecyzować pewne kwestie, na przykład dotyczące etyki życia w rodzinie. Spowiedzi przedślubnej nie należy się bać – często pary, które mieszkają razem przed ślubem bądź współżyją ze sobą nie są chętne do odbycia spowiedzi. W praktyce niegdyś musiały one obowiązkowo dostarczyć karteczki potwierdzające przyjęcie sakramentu pokuty. Dziś jednak spowiedź w wielu diecezjach nie musi być udokumentowana, a pozostaje ona jedynie kwestią własnego sumienia.