Czym jest gromnica?

gromnica paląca się w kościele

Gromnica jest dużą świecą zrobioną z wosku, która jest używana przez wiernych i duchownych z okazji różnych świąt i celebracji w kościele. Występuje ona w obrządku chrześcijańskim, jednak nie we wszystkich jego odłamach. Najczęściej jest używana w kościołach wyznania katolickiego lub Kościele Wschodnim. Tradycji używania gromnic Meritohurt nie ma jednak w kościołach protestanckich.

Kiedy gromnica pojawiła się w kościele?

Świece występowały w kościołach chrześcijańskich od samych początków. W końcu były stosowane również w świątyniach żydowskich, na których w początkowych wiekach chrześcijaństwa mocno się wzorowano. Jeśli jednak chodzi o samą gromnicę, to uznaje się, że zwyczaj jej święcenia pojawił się w kościołach chrześcijańskich wraz z IX wiekiem. To właśnie wtedy podczas celebracji związanych z Dniem Ofiarowania Pańskiego, który jest w Polsce zwany również świętem Matki Boskiej Gromniczej, zaczęły się pojawiać gromnice. Dzień ten jest celebrowany również w czasach współczesnych, zaś jego data to 2 lutego. Gromnice były częścią tradycji kościelnej, ale również i ludowej. Na przykład według niektórych wierzeń miały one chronić domostwa przed burzami.

Czym jest Świeca Matki Boskiej Gromniczej?

Tę świecę wierni przynoszą do kościoła podczas wspomnienia Ofiarowania Pańskiego. Jest ona wówczas święcona, zaś wierni są błogosławieni. W trakcie ceremonii święcenia gromnic proszą o łaski związane z uzdrowieniem zarówno ciała, jak i duszy.

Gromnica jest również tą świecą, która jest wsuwana w dłonie zmarłego w dniu jego pogrzebu. Symbolizuje ona wówczas połączenie nieboszczyka z jego Zbawicielem.

Światło gromnicy ma przypominać wszystkim wiernym o stałej obecności Jezusa Chrystusa, dzięki której są oni chronieni przed wszelkim niebezpieczeństwem. Stąd też najprawdopodobniej ludowe tradycje związane z gromnicami.