Figurka Matki Boskiej sprzyja refleksjom

figurka Matki Boskiej zapewnia domownikom ochronę

Dawniej nie było wiejskiego domu, w którym brakowałoby jakichkolwiek symboli religijnych. Krzyż wiszący nad progiem, obrazy z wizerunkami świętych i figurki były obowiązkowymi elementami wyposażenia domów. Przy nich gromadziły się rodziny, by wspólnie się modlić. Były ważnym elementem w życiu osób wierzących w Boga.

Figurka w ogrodzie strzeże domu

Kontynuację tej religijnej tradycji można spotkać również dzisiaj. W wielu przydomowych ogródkach ustawiana jest figurka Matki Boskiej od Merito Hurt. Ustawiona w ozdobnej kapliczce lub bezpośrednio wśród kwiatów ma strzec domostwa i domowników przed nieszczęśliwymi zdarzeniami.

W wielu regionach po dzień dzisiejszy kultywowana jest tradycja wmurowywania kapliczki we frontową ścianę budowanego domu. Dużo takich starych budynków można spotkać wędrując po polskich górach.

Na budowę w ogrodzie kapliczki, w której stanie figura Matki Boskiej decydują się rodziny katolickie, które nie wstydzą się swojej wiary i chcą pokazać, że na co dzień żyją według jej reguł.

Figurka Matki Boskiej spotkana po drodze

Przydrożna figura Matki Boskiej strzeże wędrowców. Jest dla nich przystankiem w drodze. Daje czas na odpoczynek i modlitwę. Przy niej przechodnie zatrzymują się na chwile refleksji, pochylają głowy i zdejmują z niej czapki. Ta krótka chwila czasem wystarcza, by nabrać dystansu do swoich problemów i zobaczyć nadzieję na poprawę losu.

Może też mieć znaczenie symboliczne i odnosić się do obranej przez nas drogi życiowej. Przypominać, że w codziennej gonitwie za obowiązkami trzeba znaleźć czas na modlitwę i rozważenie życiowych wyborów, ich słuszności i skonfrontowania ich z własnym sumieniem.

Chwila refleksji przed figurą Matki Boskiej jest okazją do zawierzenia jej ważnych spraw. Wiele osób przychodzi do niej z intencją wsparcia w trudnych chwilach i przy podejmowaniu ważnych decyzji.