Paschał woskowy i związane z nim obrzędy

Paschał woskowy https://www.meritohurt.pl/swiece/paschaly.html to bardzo ważny element wielu obrzędów kościelnych. Uczestniczy on w takich wydarzeniach jak m.in. Wigilia Paschalna, czy też Chrzest Święty.

Obrzęd poświęcenia paschału woskowego podczas Wigilii Paschalnej

Obrzęd poświęcenia paschału woskowego odbywa się w Wigilię Paschalną, a więc w dzień tuż przed Wielkanocą. Nazywany jest on lucernarium. W trakcie tego obrzędu od zapalonego i poświęconego ognia zapala się paschał, który jest uroczyście wnoszony do ciemnego kościoła. W tym czasie w kościele jest odśpiewywany Exsultet, czyli hymn, który mówi o Zmartwychwstaniu Chrystusa, zaznaczając, że jest to zwycięstwo światła nad ciemnością. Lucernarium jeden z najbardziej unikalnych obrzędów, które zapadają głęboko w pamięć wielu chrześcijan. Jego celebracja wiąże się bardzo często z dużą frekwencją wiernych w kościele.

Obrzęd zapalenia świecy przez ojca chrzestnego na Chrzcie Świętym

Zapalenie świecy chrzcielnej od paschału woskowego to bardzo ważny element sakramentu Chrztu Świętego. Ten obrzęd odbywa się tuż po polaniu główki dziecka lub zanurzeniu go w chrzcielnicy oraz przybraniu białej szatki. Ojciec chrzestny podchodzi wówczas ze świecą do paschału woskowego i zapala ją. Następnie kapłan przypomina o tym, że to zapalone światło mają podtrzymywać chrzestni i rodzice dziecka. Oznacza to, że ich zadaniem jest pilnowanie, by dziecko rozwijało się zgodnie z nauką Kościoła i uczestniczyło w jego życiu.