Różaniec – życiowy towarzysz

Różaniec to silny oręż w walce z utrapieniami. Dlaczego jest k silny i niezwykły? Jego moc tkwi przede wszystkim w prostocie. Na niego składają się przecież modlitwy które dobrze znamy od najmłodszych lat, i to właśnie od małego możemy się tym różańcem posługiwać.

Nabożeństwa różańcowe


Każdy je dobrze zna i pamięta. Pamiętamy jako dzieci uczęszczaliśmy w październiku często z naszymi rodzicami czy dziadkami na różaniec. W niektórych parafiach dzieci przygotowujące się przykładowo do komunii świętej mogły także nieść duży różaniec podczas nabożeństwa. Ta piękna modlitwa od małego towarzyszyła nam w codzienności.

Różaniec srebrny i pierwsza komunia święta


Z okazji przyjęcia pierwszej komunii świętej wiele z nas otrzymało właśnie różaniec srebrny czy to od rodziców, chrzestnych, czy dziadków. Różaniec komunijny często też otrzymywaliśmy poświęcony przez proboszcza w parafii w dniu komunii – wszyscy jednakowy na znak równości przed Bogiem. Piękny, dostojny, srebrny bądź złoty, który towarzyszył nam w dalszym życiu.

W czasie troski i ostatniej podróży


W trudnych chwilach odmawiamy różaniec i oddajemy się w opiekę Matce Boskiej Różańcowej, która wyprasza łaski u Boga. Modlimy się w trudnych chwilach czy przed ważnymi wydarzeniami w życiu. Różaniec odmawiamy często przed podjęciem nowej pracy, przed zawarciem sakramentu małżeństwa, czy w momencie narodzin oczekiwanego dziecka. Towarzyszy nam też w ostatniej podróży na tym świecie podczas obrzędów pogrzebowych.

Różaniec towarzyszy nam przez całe nasze życie. Czy to ze srebra, ze złota czy innego materiału – nie ma to tak na dobrą sprawę tak wielkiego znaczenia. Siła tej modlitwy jest tym większa im gorliwiej różaniec odmawiamy.