Świeca jako symbol życia i Jezusa Chrystusa

Światło to symbol życia oraz Jezusa Chrystusa nie może więc go zabraknąć w żadnej świątyni. Najwięcej oczywiście dostaje się go przez piękne okna i witraże, ale dodatkową i również ważną oprawę zapewniają świece, które płoną podczas każdej Mszy Świętej i innych nabożeństw. Jednymi z nich są świece ołtarzowe olejowe.

Świece ołtarzowe olejowe

Tego rodzaju świece uzupełniane są wkładem olejowym, który zapewnia piękny i trwały płomień. Olej można uzupełniać wielokrotnie, a płomień zazwyczaj regulować specjalnym pokrętłem. Wykonane są z wosku lub z tworzywa sztucznego, które wyglądem odwzoruje parafinę lub wosk. Różnią się także kolorem – mogą być białe lub żółte oraz przede wszystkim zdobieniami i symboliką. Jest to oczywiście związane przede wszystkim z obowiązującymi okresami liturgicznymi. W związku z tym świece noszą również inne nazwy, np. roratka, gromnica i paschał. Najważniejszą jest świeca zapalana po raz pierwszy w Wielką Sobotę podczas liturgii światła, czyli świeca paschalna. Znajdują się na niej specjalne symbole.

Tematyka i zdobienia świec ołtarzowych olejowych

Ornamentyka na świecach bywa bardzo różnorodna. Mogą to być motywy roślinne, kwiaty, gałązki, liście, owoce, a także zwierzęta, np. baranki. Oprócz tego na świecach mogą być wizerunki Maryi, Jezusa, Jana Pawła II. Największą część stanowią religijne symbole jak krzyż oraz napisy między innymi IHS lub inne jak „Jezu ufam Tobie”.