Święta Natalia

Chrześcijaństwo ma wielu świętych oraz męczenników. Historia wiary spowodowała, że choć wielu świętych jest czczonych we wszystkich odnogach kościoła, to w jednych niektórzy święci są czczeni powszechnie, a o innych nieco się zapomina. Świętą, do której warto zanosić swe modlitwy, a o której bardzo rzadko się pamięta w kościele katolickim, jest św. Natalia.

Kim była święta Natalia?

Święta Natalia w ikonografii jest przedstawiana najczęściej wraz ze świętym Adrianem. Święta para nazywana jest świętymi Adrianem i Natalią z Nikomedii. Święta para męczenników zginęła za wiarę chrześcijańską w czasach kiedy chrześcijanie byli prześladowani. Adrian urodzony w Rzymie był wyznawcą wiary chrześcijańskiej – i choć nie był ochrzczony, przyznał się do tego przed cesarzem rzymskim. Ponieważ był on oficerem wojska, czekała go potworna kara. Święta Natalia była również chrześcijanką i żoną Adriana.

Co takiego zrobiła święta Natalia?

Święta Natalia wbrew cesarskiemu zakazowi dostała się do więzienia, gdzie przetrzymywano Adriana. Za samo złamanie takiego zakazu, groziły jej straszne męki. Kiedy Adrian po torturach został ostatecznie stracony poprzez spalenie na stosie, Natalia rzuciła się na płonący stos, aby zginąć razem z mężem. W chrześcijaństwie święta Natalia jest patronką zgody w małżeństwie oraz osób zajmujących się uprawom lnu. Warto jest powierzać jej swoje małżeństwo, szczególnie w czasach zawirowań.