Znaczenie zestawu kolędowego

Mówią, że do dobrego czasem należy przymusić. Tej zasadzie hołdowali dawni księża i straszyli wiernych piekłem i wiecznym potępieniem. Przy okazji wymusili na nich kupno zestawu kolędowego i innych religijnych pamiątek.

Zestaw kolędowy- dlaczego nasi przodkowie tak bardzo się nim przejmowali?

A no dlatego, że był on niejako preludium do wizyty duszpasterskiej. Jego brak lub zły stan mógłby być powodem ze strony księdza. A wierni w dawnych czasach panicznie bali się niepochlebnej opinii proboszcza, więc woleli mu się nie narażać. Zresztą oni też naiwnie wierzyli, że przedmioty typu kropidło czy krzyż z wizerunkiem Chrystusa ochroni ich dom przed złem i nieszczęściem.

Czy manipulacja ze strony duchownych była skuteczna?

W większości przypadków tak, bo przecież ksiądz dawniej cieszył się ogromnym autorytetem. Wiara w cuda i inne chrześcijańskie obrzędy była jakby silniejsza. Poza tym ludzie tworzyli zestawy kolędowe lub je kupowali od księży, bo to były tak naprawdę jedyne eleganckie przedmioty w ich domu. I choćby z tego błahego powodu lubili na nie patrzeć.

A co spotykało niewierzących ze strony księdza?

Osoby, które odmówiły kolędy i nie chciały mieć u siebie zestawu kolędowego, były publicznie z ambony wytykane palcami. Ksiądz robił również problemy ich rodzinom, gdy nieszczęśnikom się zmarło. Jako niewierzący byli grzebani w niepoświęconej ziemi- bez specjalnego pogrzebowego ceremoniału. Dlatego warto kupić zestaw kolędowy: https://www.meritohurt.pl/komplety-koledowe.html